top of page

W królestwie groźnych skorpionów...

Rząd skorpionów liczy sobie około 1750 opisanych gatunków. Każdy z nich posiada jad. Jednak tylko niewiele z nich jest w stanie zagrozić życiu zdrowego, dorosłego człowieka. W większości są to przedstawiciele rodziny Buthidae, aczkolwiek zdarzają się i tutaj wyjątki.

Witamy w artykule opisującym te gatunki, które są w stanie tego dokonać.

Androctonus crassicauda

Rodzaj Androctonus należący do rodziny Buthidae liczy sobie 18 opisanych gatunków silnie jadowitych skorpionów. Jednym z tych najbardziej owianych złą sławą jest A.crassicauda.

Androctonus crassicauda występuje w południowej Azji.

Jego ubarwienie przechodzi od ciemnego brązu do czerni. 

Charakterystyczną cechą skorpionów z rodzaju Androctonus jest gruba i silna metasoma, dzięki której to zawdzięczają swą angielską nazwę (Fat-tailed scorpions). 

Jad A.crassicauda zawiera bardzo silne neurotoksyny, jego LD50 (wg. Stockwell) wynosi od 0.08-0.5 mg/kg czy 0.4 mg/kg (Simard & Watt; Zlotkin; G.G. Habermehl).

Ukąszenia spowodowane przez A.crassicauda czesto są letalne wobec dzieci, starszych czy alergików. Ukąszenie zdrowego dorosłego człowieka jednak rzadko kończy się śmiercią, aczkolwiek może wiązać się z przykrymi powikłaniami.

Według statystyk, co roku kilka osób umiera wskutek ukąszenia skorpionów z tego rodzaju.

Leiurus quinquestriatus

Rodzaj Leiurus również przynależy do rodziny Buthidae. Liczy sobie 5 opisanych gatunków.

Ten, którego nazwę zna każdy, kto interesuje się światem skorpionów to Leiurus quinquestriatus, nieoficjalnie noszący w języku angielskim miano "Deathstalker'a".

L.quinquestriatus to skorpion zamieszkujący tereny pustynne, spotykany jest w Północnej Afryce oraz na Środkowym Wschodzie.

Ubarwienie tego skorpiona jest ubarwieniem maskującym, przechodzi od koloru żółtego a kończy na szarym.

Jad deathstalkera to bardzo silna mieszanka neurotoksyn. LD50 według Hassan'a wynosi 0.16-0.5 mg/kg czy 0.25 mg/kg (Simard and Watt).

Ukąszenie przez L.quinquestriatus zdrowego dorosłego człowieka rzadko kończy się śmiercią, jednak o wiele bardziej narażone są dzieci, osoby starsze czy alergicy.

OBSERWUJ:

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2016 by Invertarrium. Proudly created with Wix.com

© Fotografie pochodzą z grafiki Google. Wszelkie prawa należą do ich właścicieli.

bottom of page