top of page

Grosphus flavopiceus

Nazwa łacińska: Grosphus flavopiceus

Nazwa polska: ---

Nazwa angielska: ---

 

Wygląd samicy: Osiąga 6,5-9cm DC. Mesosoma o jednolitym czerwonawo-brązowym/czerwonawo-szarym lub żółtawo-brązowym/szarym ubarwieniu. Aby odróżnić ten gatunek od G.ankarana należy uczynić to na podstawie pierwszego zęba na pektynach, który w przypadku G.flavopiceus jest znacznie mniejszy niż u G.ankarana.

Wygląd samca: Pierwszy ząb na pektynach samców jest mniejszy niż u samic.

Występowanie: Endemit Madagaskaru. Dzieli siedlisko wraz z G.ankarana, z którym to jest często mylony. Zasiedla najcieplejsze tereny, gdzie pomimo wysokich opadów (pora deszczowa) porasta sucha roślinność liściasta.

 

Wielkość terrarium: min. 20x20x20

Opis terrarium: Terrarium dla jednego skorpiona z gatunku G.flavopiceus powinno być przynajmniej średniej wielkości. Są to skorpiony aktywne głównie nocą. Należy zapewnić im kryjówkę, którą może być kamień, pod którym wykopie sobie norkę czy łupina kokosa, itd. Można umieścić w nim niewielkie naczynie z wodą, lub raz na 1-2 tygodnie lekko spryskać terrarium. Dekoracje nie są wymagane. Jako podłoża poleca się użyć mieszaniny piasku/gliny z ziemią/torfem/włóknem kokosowym w proporcjach 50:50.

 

Jad: Średni. Po ukąszeniu występuje silny ból, jednakże nie powinno ono prowadzić do żadnych cięższych powikłań.

Szybkość: Skorpion ten potrafi być szybki, dlatego należy zachować ostrożność.

Temperament: Agresywny/defensywny. Jak większość skorpionów z rodziny Buthidae lubi się postawić, nierzadko używa przy tym metasomy.

Odporność na błędy początkujących: 3/5.

Preferowana wilgotność: 50-70%.

Preferowana temperatura: Dorosłe wymagają temperatury w granicach 28-32 stopni Celsjusza. Młode powinny być trzymane w temperaturze niewiększej niż 29 stopni Celsjusza.

Hodowla grupowa: Niepolecana. Istnieje taka możliwość, jednakże ryzyko jest spore, ponieważ mają one tendencje do kanibalizmu - w przypadku braku pożywienia, lub w przypadku linienia pobratyńców, kiedy to stają się one łatwą ofiarą.

Długość życia: Około 5 lat.

Pokarm: Drapieżnik. W terrarium należy karmić świerszczami czy karaczanami mniejszych lub podobnych rozmiarów co ciało skorpiona (nie licząc metasomy) lub rzadziej - larwami mącznika młynarka.

OBSERWUJ:

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2016 by Invertarrium. Proudly created with Wix.com

© Fotografie pochodzą z grafiki Google. Wszelkie prawa należą do ich właścicieli.

bottom of page