


Polska społeczność hodowców bezkręgowców

Cheiracanthium punctorium
Nazwa łacińska: Cheiracanthium punctorium
Nazwa polska: Kolczak zbrojny
Nazwa angielska: Yellow sac spider
Wygląd samicy: Osiąga 12-15mm DC, ubarwienie zielono-żółte.
Wygląd samca: Osiąga 9-10mm DC, jego najbardziej rozpoznawalnym szczegółem są ogromne szczękoczułki. Kolor ciała przechodzi przez odcień zieleni, żółty czy brązowy.
Występowanie: Gatunek ten występuje w naszym kraju, nie jest często spotykany, aczkolwiek na południu Polski może pojawiać się licznie. Przebywają głównie wśród wysokich traw, w swoich rurkowatych/jajowatych kryjówkach wykonanych z sieci pajęczej. Samica zaciekle broni własnego gniazda, w którym mogą być jaja lub nimfy kolczaka, jest wtedy bardzo agresywna/defensywna, nie zawacha się ukąsić.
Wielkość terrarium: min. 15x15x15.
Opis terrarium: Terrarium dla kolczaka zbrojnego powinno być przynajmniej średniej wielkości. Są to pająki aktywne głównie nocą. Najlepiej schwytać kolczaka razem z gniazdem – jeżeli było zrobione na kłosie – ucinamy go lub urywamy, ale uważamy, aby pająk nas przy tym nie ukąsił – jako jeden z nielicznych pająków Polski, jego jad wywołuje objawy zatrucia (wg. Wikipedii). W gnieździe mogą być także nimfy kolczaka lub kokon, z którego się wyklują. W terrarium urwany kłos wraz z gniazdem można przytwierdzić czymś twardym do podłoża lub położyć go luźno na glebie – pająk będzie miał łatwiejszy dostęp do gniazda. Dodatkowy wystrój powinny stanowić korzenie, które zwiększają powierzchnię życiową pająka. Pamiętajmy, aby starać się imitować w terrarium warunki panujące w naturze, aby naszym podopiecznym żyło się jak najlepiej.
Jad: Średni. Jest uznawany za najsilniej jadowitego pająka Polski. Ukąszenie może spowodować silny ból, opuchliznę utrzymującą się do 2 tygodni, czy w skrajnym wypadku objawy zatrucia (wymioty).
Szybkość: Pająk ten potrafi być szybki, dlatego należy zachować ostrożność!
Temperament: Agresywny/defensywny. Jest to pająk, który w większości przypadków woli się postawić aniżeli wybrać ucieczkę.
Odporność na błędy początkujących: 2/5.
Preferowana wilgotność: 50-65%.
Preferowana temperatura: (Pokojowa) 22-27 stopni Celsjusza.
Hodowla grupowa: Nie.
Długość życia: 1 rok.
Pokarm: Drapieżnik. Jest bardzo agresywnym pająkiem w porównaniu do innych rodzimych gatunków. W terrarium można karmić świerszczami podobnych rozmiarów, co ciało pająka, ponieważ ich zdobyczą padają w naturze prostoskrzydłe. Nie powinien także pogardzić karaczanami, mącznikami lub planktonem łąkowym – w szczególności konikami polnymi.