top of page

Ancylometes rufus

Nazwa łacińska: Ancylometes rufus

Nazwa polska: ---

Nazwa angielska: Giant fishing spider

 

Wygląd samicy: Osiąga 2.5-4.5cm DC, rozpiętość odnóży wynosi ok. 12cm. Ubarwienie szaro-brązowe, kilka jasnych plamek na odwłoku.

Wygląd samca: Osiąga 2-3cm DC, posiada odnóża dłuższe od samicy. Ubarwienie ciemno-brązowe, karapaks przypomina naszego krajowego pająka - D.fimbriatus.

Występowanie: Gatunek ten występuje w Ameryce Środkowej oraz Południowej. Zasiedla tereny bagienne, w pobliżu zbiorników wodnych.

 

Wielkość terrarium: min. 20x20x20.

Opis terrarium: Terrarium dla pająka A.rufus powinno być przynajmniej średniej wielkości. Bardzo ciekawym pomysłem jest akwaterrarium z większą częścią wodną, jako iż te pająki prowadzą wodno-lądowy tryb życia. Potrafią pleść sieci pod powierzchnią wody oraz nurkować w pogoni za zdobyczą. Dekoracje nie są wymagane, aczkolwiek można umieścić w nim mech, jako iż dobrze utrzymuje wilgoć. Ponadto grube korzenie wystające ponad taflę wody mogą posłużyć mu jako schronienie/miejsce odpoczynku. Wystrój terrarium zależy od pomysłowości właściciela. W akwaterrarium podłożem może być żwirek czy piasek, w terrarium stosujemy mokre/mocno wilgotne włokno kokosowe, itd. Jeżeli zrezygnujemy z akwaterrarium, pająkowi w terrarium należy zapewnić dostęp do wodny, np. w postaci miseczki z wodą.

 

Jad: Średni. Jad tego pająka nie prowadzi do ciężkich powikłań, jednak mimo wszystko radziłbym uważać, jako iż należy do rodziny Ctenidae (tej samej co rodzaj Phoneutria). Po ukąszeniu, w jego miejscu mogą wystąpić silne bóle, utrzymujące się przez długi czas. Siła jadu uznawana jest za podobną do jadu pszczelego.

Szybkość: Pająk ten potrafi być szybki, dlatego należy zachować ostrożność! Nie potrafi jednak wspinać się po ściankach terrarium. 

Temperament: Płochliwy, znacznie częściej w sytuacji zagrożenia wybiera ucieczkę, jednak zestresowany potrafi się również postawić i zaatakować.

Odporność na błędy początkujących: 3/5.

Preferowana wilgotność: 80-100%.

Preferowana temperatura: 24-28 stopni Celsjusza.

Hodowla grupowa: Nie.

Długość życia: ok. 3 lata (samica), samiec kilka miesięcy-1 rok.

Pokarm: Drapieżnik. Poluje na ofiary wielkością zbliżone do ciała pająka, czasem również i na większe. W naturze często jego ofiarami padają ryby/narybek czy małe płazy, za którymi to potrafi nurkować lub ścigać je po tafli wody. W terrarium podajemy świerszcze, karaczany czy larwy mącznika młynarka. Niektórzy terraryści umieszczają tego pająka w akwaterrarium z żyworódkami (np. gupikami), gdzie potrafi on raz na jakiś czas upolować sobie jedną z ryb.

OBSERWUJ:

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon
  • YouTube Social  Icon

© 2016 by Invertarrium. Proudly created with Wix.com

© Fotografie pochodzą z grafiki Google. Wszelkie prawa należą do ich właścicieli.

bottom of page